Kültürü
El Sanatları PDF Yazdır E-posta
Halep şehri, Suriye’de el sanatlarındaki çeşitliliğiyle diğer şehirlerden ayrılmaktadır. Halep’te el sanatları ve tekstil tarihi MÖ 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır.

Kuyumculuk ve altın işlemeciliği Suriye'nin en eski el sanatlarındandır. Bab Al-Faraj’taki kazılar esnasında yirmi asırlık geçmişi olan altın, gümüş ve mücevher bulunmuştur. Suriye’deki müzeler binlerce parça tarihi altın, gümüş ve mücevherle süslüdür. En modern teknolojinin bile rekabet edemediği Halep altın ve gümüş işlemeciliği uluslararası bir üne sahiptir.

Halep ayrıca tepsi, bardak ve yemek takımı işlemeciliği konusunda dünyanın en maharetli kuyumcularına sahiptir.

Halep, küp şeklindeki büyükçe “gar sabunu”yla da ünlüdür. Eskiler, Halep’in gar sabununu dünyanın en iyi sabunu olarak kabul etmişlerdir.

Tüm bunlara ek olarak, ahşap, cam, deri, çelik, bakır, maden, seramik, porselen ve mozaik sanatlarına da Halep'te sıkca rastlanmaktadır.


 
Halep Mutfağı PDF Yazdır E-posta
Halep stratejik konumundan dolayı tüccarların uğrak yeri haline gelmiştir ve pek çoğu da daha sonra şehre yerleşmiştir. Dolayısıyla çok çeşitli yapıdaki insan topluluklarının, yeme, içme alışkanlıkları ve adetlerine ev sahipliği yapmıştır.

Tüm bu farklılıklar Halep mutfağının zenginliğini de yansımaktadır. Bu zenginlik belirgin bir zamana ait olmayıp tamamen birikim yolu ile günümüze kadar gelmiştir. Doğu ile Batı arasındaki alışveriş Halep halkını pek çok malzeme ve baharatla tanıştırmış, Suriye'nin diğer bölgelerinden ve Arap mutfağından farklı, kendine has bir Halep mutfağına ve lezzetine ulaşmasını sağlamıştır. Zira Halep'te onlarca köfte çeşidi ve yaklaşık 26 tane kebap çeşidi bulunmaktadır.

Köfteler arasında en önemlileri; pişirilmiş, tavada pişirilmiş, çiğ, Lebniyeli, Sumaklı, Siferceliyyeli (Ayvalı), Sac’da yapılan, Mebrume (kıvrılmış) ve benzeri birbirinden leziz köfte çeşitleri bulunmaktadır.
  
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı tarafından finanse edilen
KB-K-09-002 nolu “Gezgin” Projesi Türkiye – Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı kapsamında yürütülmektedir.”