Coğrafyası PDF Yazdır E-posta
Dünyanın en eski şehirlerinden olarak kabul edilen Halep, ülkenin kuzey batı ucuna yakın bir konumda, 36 ve12 boylam ve 37 ve 93 enlemleri arasında yer almaktadır. Rakımı 379 metre olan Halep, kuzeyde Türkiye sınırındaki Bab-al - Hawa'dan 45 km uzaklıktadır. Halep'in komşuları olan Hama, Halep'ten 146 km, Homs 193 km, Larekiye 186 km uzaklıktadır. Başkent Şam Halep'in 355 km uzaklıkta olup, Deir Ezzour ve Al, Hasakah Şehirleri Halep'in doğusunda yer almaktadır.

Halep şehrinin üzerinde geliştiği tepe, genel olarak çökeltilerden oluşmuş bir jeolojik yapıya sahiptir. Çoğunlukla Cevrasi ve Kristani asırlarındaki ikinci jeolijik zaman diliminde oluşmuştur. Bu çökeltiler muhtelif oranlarda şaibeli kalsiyum karbonlarından oluşmaktadır ki, bu durum, bölgede inşaat sektörü için en seçkin taş maddesinin kaynağı olan taş ocaklarının oluşumuna neden olmuştur.

Genellikle kışları yağışlı, yazları sıcak olan Halep, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde istikrarsızbir seyir izlemektedir. Kış aylarında artan nem oranı, yaz aylarında azalmaktadır. Kışın ılıman havanın getirdiği yüksek basınç, soğuk hava ve alçak basınçla karşılaştığında, Nadiren kar yağmaktadır.


İslam Kültürünün başkenti olarak seçilen Halep; 4,6 milyonluk nüfusuyla, Suriye nüfusunun %25’lik kısmını barındırmaktadır.

 

 
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı tarafından finanse edilen
KB-K-09-002 nolu “Gezgin” Projesi Türkiye – Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı kapsamında yürütülmektedir.”